Advokáti-mediátoři mohou získat certifikaci IMI
Česká advokátní komora NOVĚ umožňuje svým členům a současně zapsaným mediátorům certifikaci u evropské mezinárodní autority IMI (International Mediation Institute), a to tím, že sama splnila jeho tzv. kritéria QAP (Qualifiying Assessment Program – neboli Kvalifikačního hodnotícího programu).
Složení zkušební komise: předseda: Patrick Van Leynseele, členové: JUDr. Martina Doležalová PhD., PhDr. Dana Potočková,MDR.
Proč by měl být advokát –zapsaný na seznamu ČAK a současně zapsaný mediátor - certifikován IMI:
- Důvěryhodnost v mezinárodním měřítku – takto kvalifikovaní mediátoři jsou uvedeni na celosvětových top vyhledávacích portálech a webech. Tato certifikace je v současnosti respektovaným mezinárodním ohodnocením služeb mediátora (jeho kreditu, kompetence a vhodnosti pro mediaci určeného typu) pro ty, co hledají mediační služby.
- Je výchozí kvalifikací též pro reciproční mimoevropskou certifikaci, např. singapurskou (SIMI – Singapore International Mediation Institute), další jsou v jednání.
- Úspěšní kandidáti IMI certifikací potvrzují letité zkušenosti a znalosti v mediaci, obdrží logo IMI ke svému označení, získávají na webu IMI tzv. Profil (Profile) a zpětnou vazbu (Feedback Digest) , kterou vytváří Hodnotitel (Reviewer). Tím je mezinárodně uznávaný odborník – mediátor, ten „certifikuje“ první uchazeče.
Jaká jsou rámcová kritéria tohoto hodnotícího programu (QAP):
- Zkušenost mediátora – tj. musí zahrnout metodologii (jasně identifikovaná kritéria) zajišťující, že žadatel má dostatečný stupeň zkušeností v mediaci.
- Znalost mediace – tj. musí zahrnout metodologii zajišťující znalost teorie a praxe mediace
- Schopnosti mediátora – tj. metodologie ohodnocení efektivity mediačního procesu, mediačních technik (při použití role play apod.)
- Transparentnost programu – kritéria musí být jasná a publikovaná na webu organizace (Komory)
- Programová Intergrita – každý hodnotitel musí být v hodnocení zkušený.
- Průběžné monitorování programu – průběžná a trvalá kontrola kvality systému certifikací prostřednictvím ČAK a IMI.
- Souhlas k diverzitě – hodnotí se stejně a bez ohledu na věk, rasu, pohlaví apod.
Tato kritéria jsou rozpracována takto: Kvalifikační hodnotící program IMI a klíčová kritéria IMI pro prokázání patřičných kompetencí mediátora na České advokátní komoře:
- Praktická zkušenost mediátora - minimální úroveň zkušeností mediátora je více než 200 odpracovaných hodin či 20 kauz, ve kterých vedl žadatel mediaci v pozici mediátora. Styl mediace může být facilitativní nebo evaluativní. Každý žadatel musí prokázat tento požadavek čestným prohlášením potvrzujícím tento požadavek. (Pozn. ČAK nesmí kontrolovat spisy svých členů z jiných než disciplinárních důvodů).
- Znalosti o mediaci - každý žadatel musí být
- zapsán v seznamu advokátů u České advokátní komory a současně být zapsán v Seznamu zapsaných mediátorů na Ministerstvu spravedlnosti ČR. Toto dokládá, že žadatel již dosáhl potřebné úrovně znalostí teorie i praxe v mediaci, jak je požadován právními předpisy ČR (zvládl náročné písemné testy týkající se procesu mediace – obsahují teorii, znalosti práva, psychologie, sociologie, atd. a dále složil úspěšně ústní zkoušku z mediace spočívající v simulaci kauzy, kde vystupoval v roli mediátora). Tyto zkoušky jsou prováděny před 3- člennou zkušební komisí, složenou ze 3 zkoušejících, z nichž jeden je advokát- mediátor, druhý zástupce MSP ČR a třetí je mediátor neadvokát.
- Musí dodat certifikát o absolvovaném alespoň 60ti hodinovém tréninku v mediaci, zahrnujícím jak teoretické tak praktické znalosti mediace organizované uznávanou autoritou v ČR nebo zahraničí.
- Musí dodat certifikát o dalším vzdělávání v mediaci, jako např.:
a/ Certifikát o absolvování Business mediace vydané Českou advokátní komorou či jinou uznávanou autoritou či v zahraničí nebo
b/ Certifikát o absolvování kurzu vyjednávání vydané ČAK či jinou uznávanou autoritou či v zahraničí nebo
c/ Bruselský diplom v mediaci z let 2011-2012 jako výsledek Evropského grantového projektu v mediaci mezi Českou a Bruselskou advokátními komorami nebo
d/ Certifikát o účasti na konferencích, seminářích (tuzemských či zahraničních) na téma mediace,
To vše prokazujíc, že žadatel prohlubuje své znalosti o mediaci alespoň jednou za 2 až 3 roky.
- Schopnosti mediátora - Hodnocení schopností mediátora bude provedeno na základě simulace mediace (role-play) konané v anglickém nebo českém jazyce a hodnocené komisí složené ze 3 zkušených mediátorů, kterým bude předsedat buď Patrick Van Leynseele, advokát a partner vlivné advokátní kanceláře Daldewolf v Bruselu, uznávaný mediátor a člen prestižní IAM (International Academy of Mediators se sídlem v Chicagu), nebo Dr. Dana Potočková, profesorka na Anglo-Americké Universitě v Praze a externí lektorka Hamline University v USA (neprávník mediátor) nebo Dr. Martina Doležalová, PhD, advokátka a zapsaná mediátorka v Praze, vedoucí sekce ADR na České advokátní komoře a lektorka mediace na ČAK a CEVRO VŠ v Praze.
Ostatními členy zkušebních komisí budou vždy buď zkušení examinátoři působící jako zkušební komisaři státních zkoušek mediace na MSP ČR a současně členové ČAK nebo advokáti zapsaní na ČAK a již certifikovaní IMI nebo zkušení mediátoři výborného renomé a členové jiných respektovaných institucí (IAM apod.). Alespoň jeden z členů komise musí být nezávislý na tomto Programu (resp. na ČAK).Předseda komise je v pozici Zpravodaje (Hodnotitele) (který následně vypracovává v angličtině hodnotící posudek na mediátora „Feedback Digest“, který bude umístěn na webu IMI). Ostatní členové komise simulují znesvářené strany (Mock mediace). Jako kauzy budou použity materiály z mezinárodních soutěží; délka této Mock mediace bude max. 2 hodiny. Typ kauzy: obchodní. Mediátor si kauzu losuje ze 3 možných obchodních kauz. Výběr těchto 3 kauz je na zkušební komisi.Při hodnocení se použije technik zpětné vazby, sebehodnocení a hodnocení všech členů komise. Hodnotí se následující schopnosti mediátora: schopnost zvládnout emoce stran, techniky aktivního naslouchání, vytvoření atmosféry důvěry, komunikační dovednosti, empatie, porozumění kauze a schopnost ji posouvat kupředu a překonávat překážky potřebnými technikami. Kritéria hodnocení musí splňovat 75 % a více udělených zkušební komisí.
- Programová integrita – Každý člen zkušební komise ad 3 shora musí mít zkušenost v hodnocení mediátorů a působit jako zkušební komisař státních zkoušek mediace na MSP ČR a současně být členem ČAK nebo advokátem zapsaným na ČAK a již certifikovaným IMI nebo zkušeným mediátorem výborného renomé a členem jiných respektovaných institucí (IAM apod.). Alespoň jeden z členů komise musí být nezávislý na tomto Programu (resp. na ČAK). To znamená, že této nezávislý hodnotitel není v úzkém kontaktu s ČAK, nepracuje pro ni a není členem ČAK.
Následné povinnosti IMI certifikovaného mediátora (udržitelnost IMI certifikace) – každé 2 roky předložit ČAKu:
- Čestné prohlášení potvrzující alespoň 10 provedených mediací
- Alespoň 3 zpětné vazby od stran či advokátů v provedených mediacích
- 20-minutové interview se zástupcem sekce ADR ČAKu o své mediační praxi
Organizačně-technické a finanční zajištění projektu:
- Jak bude celý proces certifikace uchazečů probíhat: uchazeč musí splnit všechny požadavky ad shora a uspět zejména v bodu ad 3), tj. v ověření schopností mediátora před 3člennou komisí odborníků. Žadatel o certifikaci IMI si vybere z nabídky 3 předsedů komisí uvedených ad shora (Van Leynseele či Potočková či Doležalová) jednoho, který bude jeho hlavním hodnotitelem (tzv. Reviewer) v Mock mediaci popsané ad 3 shora. Tam uspět může či nikoli – a podle toho licenci získá či nikoli.
- Pokud uspěje, ČAK zažádá u IMI o editaci úspěšného mediátora.
- Svůj profil si sestaví sám uchazeč podle pokynů a směrnic na webu IMI uvedených (lokace mediačních služeb, oblasti specializace v mediačních službách, znalosti jazyků, ve kterých je schopen vést mediaci apod.); ČAK ev. může poskytnout asistenci, ale nepředpokládá se její nutnost.
- Hlavní hodnotitel (předseda zkušební komise) vyhotoví v angličtině hodnocení uchazeče - tzv. Feedback Digest a nahraje jej na IMI Portál (web).
- Po vyplnění Profilu uchazečem a doplněním Feedback Digest hodnotitelem je uchazeč již na webu IMI viditelný veřejně a od tohoto okamžiku může používat logo IMI (přidělí ČAK).
Kontaktní údaje: Česká advokátní komora, Národní tř. 16, Praha 1, ČR, JUDr. Martina Doležalová, PhD., advokát a zapsaný mediátor, vedoucí sekce ADR ČAK, e-mail: judr.dolezalova@email.cz, web. www.cak.cz
Složení zkušební komise: předseda: Patrick Van Leynseele, členové: JUDr. Martina Doležalová PhD., PhDr. Dana Potočková,MDR.
Přihlášky zasílejte k rukám JUDr. Martiny Doležalové, Ph.D. judr.dolezalova@email.cz . Přihlášky přijímáme do naplnění kapacity.