Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Odchod Marvanové je pro ministerstvo i justici prospěšný, tvrdí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

13.6.2014, krajskelisty.cz, Anička Vančová

ROZHOVOR Známá advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která nyní působí v Hradci Králové,  předpokládala, že spolupráce Hany Marvanové a ministryně Válkové dlouho nevydrží. V rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz také uvedla, že problémem české justice je personální obsazení.

O čem podle vás svědčí spor mezi ministryní spravedlnosti a dnes už bývalou náměstkyní Hanou Marvanovou?
Neznám nikoho v justici, kdo by byl od počátku přesvědčen o tom, že spolupráce doktorky Marvanové a ministryně Válkové dlouhodobě vydrží. JUDr. Marvanová dle mého názoru není týmový pracovník a proto je pro ministerstvo i justici prospěšný její odchod do pozice poradkyně.

Hana Marvanová v médiích uvedla, že narazila na tlak ze strany některých úředníků, soudců a také exekutorské a advokátní komory. Věříte tomu?
Nátlak jistě může být vyvíjen při řešení důležitých otázek na ministerstvu a je určitě dobře, pokud jsou prosazovány i touto cestou správné názory. Možná se mýlím, ale z vystoupení Hany Marvanové mám pocit, že není schopna akceptovat jiné názory než-li své a jedině ty považuje vždy za správné.

Jak se díváte na problematiku odměn advokátů v případě vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun a tedy i vysokých nákladů pro dlužníky. Měly by se snížit?
Vymáhání pohledávek je vždy stejně pracné, ať jde o 5 000 Kč nebo 50 000 Kč. Právní úprava jak nákladů, tak okolností vymáhání by měla být taková, aby byl vždy zvýhodněn věřitel a nikoli dlužník. Plnění úhrady dluhů, pokud není dobrovolné, by vždy mělo být dle mého názoru pod adekvátním tlakem a tím může být i hrozba nákladů řízení.

Paní Marvanová sdělila v médiích, že zájmové skupiny mají obrovský vliv na ministerstvo spravedlnosti. Co si o tom myslíte?
Předsedové krajských soudů, ale i krajští státní zástupci jsou bezesporu osoby, které mají vliv na chod justice. Jejich klíčovost na rozhodování v konkrétních věcech je však přeceňována, vliv spočívá především v personální oblasti, kde však výrazně působí též ministerstvo spravedlnosti. Na ministerstvu spravedlnosti jsem nikdy nepůsobila a nedokáži tedy vyhodnotit míru ovlivňování zájmovými skupinami. Předpokládám však, že vždy záleží na osobě ministra, jakým způsobem si dokáže s uvedeným poradit. Zcela jistě i při výběru předsedů krajských soudů, krajských státních zástupců, ale i obou vrchních soudů a vrchních státních zástupců jsou vyvíjeny různé tlaky ze strany politiků, odborné veřejnosti, ale i profesních skupin. Naprosto zjevné to bylo v případě JUDr. Bradáčové.

Jaký je podle vás stav současné justice?
Problém justice současnosti je dle mého názoru právě v personální oblasti, s tím související odborností a následně s tím související kvalitou a předvídatelností rozhodování. Jedná se o velmi široké téma, které by si zasloužilo vlastní rozsáhlý prostor.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi