Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Češi si nedůvěřují, proto potřebují notáře

25.5.2015, Lidové noviny, str. 15

Stát svěřuje notářům stále více pravomocí. Sice mají dobré renomé, řada právníků v anketě LN se ale vymezuje vůči rozšiřování povinných notářských zápisů. Naopak čerstvou možnost přímých zápisů do obchodního rejstříku u notářů vítají.

PRÁVNÍ BAROMETR

Růst pravomocí českých notářů bývá někdy kritizován ze strany jiných právnických profesí. Jak ale vyplynulo z pravidelné ankety LN – respondenty redakce záměrně ponechává v anonymitě –, řada juristů problém rozděluje na dvě části.

    Výstižně to říká tento právník: „Ano, pokud na notáře přecházejí dosavadní pravomoci soudů, protože stát se tak chová šetrně. Ne, pokud přibývají formality pro občany a firmy.“ Situaci vidí podobně i tento respondent: „Přibývání pravomocí notářům jako odbřemenění soudů považuji za žádoucí, jako bobtnání státu a přibývání povinností za nežádoucí.“

    „Notáři jsou jako stav stabilizovaní, kompetentní a prostí viditelných excesů. Přesun agend na notáře, jež by jinak musely vykonávat soudy, je krok správným směrem. Notář je dokáže činit rychleji, ochotněji a profesionálněji než soud, navíc bez nároků na veřejné rozpočty,“ chválí jeden z respondentů. Odkazuje na nově zavedenou možnost přímých zápisů do obchodního rejstříku u notáře, levněji a rychleji než u soudu.
Snaha zabetonovat se Notáři mají mezi právníky solidní renomé. „Osvědčili se jako relativně slušný a spolehlivý stav. Nestojí nad účastníky jako soudci ani s účastníky jako advokáti, ale mezi nimi,“ zmiňuje jeden respondent. Jiný právník dodává: „Notariát je dnes jedním z mála funkčních těles v českém právu.“

    „Všechny právnické profese mají snahu obsadit různé části trhu, zabetonovat se v nich pomocí regulací a omezení a žít z takto získané prebendy. V tom jsou notáři mistři. Ekonomicky je chápu a choval bych se na jejich místě stejně, ale právě proto zde má být stát, který to nedopustí,“ konstatuje jeden právník častou výtku na účet notářů. Podobně hovoří i tento respondent: „Notáři od devadesátých let neustále rozšiřují katalog svých kompetencí. Dělají to velmi kvalitním lobbingem u politiků, který byl nezměrně úspěšnější než obdobné snahy advokátů. Notáři si své postavení vybojovali, což jim ostatní profese mohou jen závidět.“ Komora dýchající za svůj stav „Notářská komora hájí zájmy notářů velmi kvalitně a úspěšně,“ dodává jeden respondent. Leč mnozí právníci kladou otázku, jestli „některé pravomoci nejsou notářům svěřovány na úkor jiných právnických profesí“. Zmiňovali přitom hlavně exekutorské zápisy s doložkou přímé vykonatelnosti, které nedávno opět přešly výlučně pod notáře. „Chtějí si monopolizovat i činnosti, u nichž není důvod, aby je museli vykonávat právě oni. Stávají se tak úzkým hrdlem ekonomického života,“ říká o notářích jiný respondent.

    Řada právníků kritizuje, že kvůli některým věcem zákony nutí lidi chodit za notáři, byť by to mohly zvládnout i jiné právnické profese: „Problém vidímvnutnosti pořizovat notářské zápisy tam, kde to je naprosto zbytečné a v jiných zemích nevídané. Patrné je to hlavně v korporátním právu.“

    „Notáři jsou vítězi rekodifikace soukromého práva,“ říká lapidárně jeden respondent, což jiný upřesňuje: „Obchodní společnosti musely využít služeb notáře ke změně svých korporátních dokumentů. To bylo hodně nenáročné, a přitom dobře placené práce.“

    „Míra povinného využívání notářských služeb v České republice je ve srovnání s řadou dalších rozvinutých zemí velmi vysoká,“ domnívá se jeden právník. Hledá přitom i odpověď na otázku, proč tomu tak je: „Máme vysokou toleranci k podvádění – opisování ve škole či účelové neschopenky od lékaře – a pěstujeme proto kulturu nedůvěry a kult notářů.“

    Právníci rovněž často zmiňovali přetíženost mnoha notářských úřadů a problematiku jejich omezeného počtu. Radikální řešení navrhuje tento respondent: „Je třeba mezi notáři zavést stejnou konkurenci, jako je mezi advokáty. Jinak na ně bude i nadále – byť nezaslouženě – nahlíženo jako na privilegovanou kastu, na níž ulpívá rakousko-uherský prach.“

    „Když už stát vyžaduje razítko na každou hloupost, kdo jiný než notáři by to měl dělat,“ lakonicky uzavírá jeden respondent.
 

Je správné, že notářůmpřibývá stále více pravomocí?
Odpovídalo 82 právníků a právniček.
NEVÍM
18 %
ANO
40 %
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi