Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

30.9.2015, penize.cz, Petra Dlouhá

V trestním řízení přidělí nemajetnému obhájce ex offo. Ale co když se člověk bez peněz potřebuje nebo musí soudit v civilním procesu nebo správním řízení? Žádný nárok na bezplatného advokáta pro chudé v Česku neexistuje. Jisté možnosti, jak se domoci právního zastoupení zdarma ale jsou. Ročně je využijí stovky lidí. Poradíme.

Krátí vás na právech. Připravili vás o peníze, majetek, nároky, o děti… Podvedli. Poškodili. Pošpinili. Podali žalobu… Situací, kdy potřebujete nebo musíte ksoudu, je spousta. Ať se chystáte kútočnému výpadu nebo obranným manévrům, je nanejvýš rozumné najmout si právníka. Bez něj často nezmůžete nic. Jenže ne každý si může služby advokáta dovolit. Co si počít?

Nejdřív do poradny
Pokud jde o bezplatné právní poradenství, solidních nabídek je dost. Ve spotřebitelských záležitostech pomůže například dTest. Kdispozici je také síť občanských poraden, rozesetých po republice. A další neziskové organizace – obvykle se specializují na dílčí právní okruhy.

Informativní poradny provozuje i Česká advokátní komora. „Advokáti vnich poskytují krátké právní konzultace – jak postupovat, kam se obrátit, zda se soudit, a podobně. Jde ovšem pouze o rady, nikoli přebírání zastupování,“ upozorňuje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Podrobnější informace o bezplatných právních poradnách najdete na webu komory.

Ale co když rada nestačí, a dojde na soudní spor?

Požádejte o přidělení právníka soud
Jestli si právního zástupce nemůžete dovolit, požádejte soud o jeho přidělení. Žádost se většinou podává současně se žádostí o osvobození od soudních poplatků nebo jejich snížení. (I když není nutné, abyste žádali o obojí.) Obě žádosti můžete podat kmístně příslušnému soudu po podání žaloby, současně s ní nebo ještě před ní – což je nejpraktičtější, protože žalobu nachystá už přidělený právník.

Žádost musí mít jisté náležitosti: kromě svých identifikačních údajů stručně vyložte, o jaký spor se jedná. A vysvětlete, proč vaše majetkové poměry neumožňují, abyste zaplatili právníka – tedy uveďte měsíční příjmy, výdaje na bydlení, počet vyživovaných dětí a podobně. A dodejte, že se jedná o věc právně složitou, takže je přidělení advokáta nezbytné kochraně vašich zájmů – sodvoláním na § 30 občanského soudního řádu.

Soud vám zašle dotazník, ve kterém se podrobně ptá na finanční a majetkové poměry, případně si tiskopis můžete na soudu vyzvednout sami. Přiložit budete muset také potvrzení o příjmech – od zaměstnavatele nebo úřadů, které vám vyplácejí důchody a dávky.

Když soud uzná, že peníze na právníka objektivně nemáte a že ho opravdu potřebujete, žádosti vyhoví. Náklady zaplatí stát.

Když soud žádost zamítne, zbývají ještě další možnosti.

Advokát pro bono
Někteří právníci poskytují služby nemajetným bezplatně nebo za sníženou odměnu, na vlastní náklady. Jedná se o takzvané služby pro bono, tedy služby poskytnuté z dobré vůle pro veřejné blaho, pro potřebné… Větší advokátní kanceláře tak dávají najevo, že jsou společensky odpovědné. Když jde o zajímavou kauzu, které se věnuje pozornost vmédiích, můžou navíc získat dodatečný, byť nepeněžní profit. Jestli jste vtísni a jedná se o složitý právní případ, zkuste oslovit některou zvětších advokátních kanceláří. Ideálně se předem informujte, zda služby pro bono poskytuje. Třeba budete mít štěstí.

Advokáta může obstarat i komora
Když neuspějete u soudu, ani oslovených právníků, požádejte o přidělení právního zástupce Českou advokátní komoru. Kromě zamítavého rozhodnutí soudu, budete potřebovat ještě písemné potvrzení od dvou advokátů, kteří vás zastupovat odmítli. „Člověk musí podat žádost se specifikací sporu, pro nějž advokáta hledá, doložit své majetkové poměry a to, že se mu nepodařilo nalézt advokáta. Žádost je posuzována naší pobočkou vBrně. Když žadatel splní kritéria, v řádech dnů mu advokáta určíme, vždy s ohledem na charakter budoucích poskytovaných služeb, na místo, kde se soud vede či kde žadatel bydlí,“ vysvětluje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Vposkytování bezplatných služeb se advokáti z celé republiky střídají, konkrétního zástupce si vybírat nemůžete. „Advokát může pochopitelně i odmítnout, pokud by se například ocitnul ve střetu zájmů – pak by Česká advokátní komora určila někoho dalšího. Jen upozorňuji, že nejde o nárokovou záležitost. Žádosti jsou opravdu individuálně posuzovány,“ dodává Iva Chaloupková.

Formulář žádosti o určení advokáta i prohlášení o příjmových a majetkových poměrech, stahujte přímo na webu České advokátní komory. „Pokud případný žadatel nemá k dispozici internet, může se na ČAK obrátit i telefonicky a my mu s podáním žádosti pomůžeme,“ doplňují mluvčí.

Žádost zasílejte na adresu: Česká advokátní komora, Pobočka Brno, nám. Svobody 84/15 602 00 Brno.

Vloňském roce žádalo Českou advokátní komoru o určení advokáta 2872 lidí, vyhověla 715 znich. V606 případech šlo o zcela bezplatnou právní službu.

Potřebujete obhájce vtrestním řízení?
I vrámci trestního řízení je možné požádat soud o bezplatnou obhajobu (nebo obhajobu za sníženou odměnu). Návrh může obviněný podat ještě před podáním obžaloby prostřednictvím státního zástupce. V žádosti je opět třeba doložit nedostatek finančních prostředků. Když soud žádosti vyhoví, smí si obviněný vybrat obhájce sám. Případně může o jeho ustanovení požádat soud. Vobou případech hradí náklady stát.

„Nutná obhajoba“
Ustanovení obhájce je třeba odlišit od takzvané nutné obhajoby. Ta přichází na řadu, když si obviněný nemůže obhajobu náležitě zajistit sám – je ve vazbě, je mladistvý, zbavený či omezený vprávní způsobilosti nebo jde o trestný čin shorní hranicí sazby nad pět let. Když si obviněný nezajistí obhájce, je mu přidělený soudem – takzvaně ex offo. Náklady zaplatí stát. Když obviněný vřízení neuspěje (tedy je odsouzený, soud zamítne jeho dovolání nebo návrh na obnovu řízení), musí státu náklady na obhajobu dodatečně uhradit. Když nezaplatí, stát pohledávku vymáhá. Výjimkou jsou případy, kdy bylo soudem rozhodnuto o bezplatné obhajobě, jak jsme vyložili výš.

Ptáme se ministerstva: Dostupnější advokáti pro chudé?
O tom, že by vČesku měli být dostupnější advokáti pro chudé, hrazení státem, se debatuje roky. V zahraničí podobné instituty existují. Upozorňuje na to například Česká advokátní komora, která dnes lidem bez peněz poskytuje právní služby na vlastní útraty.

„Do konce roku má ministerstvo předložit vládě věcný záměr zákona o státem zajištěné právní pomoci. Cílem nové úpravy je zefektivnit poskytování právní pomoci v České republice pro osoby, které v důsledku své materiální potřebnosti nemohou využívat právní služby k tomu, aby mohly řádně uplatnit a ochránit svá práva,“ okomentoval pro Peníze.cz mluvčí rezortu Jiří Hovorka. Zda se pravidla změní – a jak přesně – se teprve ukáže.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi