Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Bilionové obchody v advokacii

9.11.2015, Lidové noviny, str. 14, Jan Januš

Advokátnímu byznysu se v poslední době nebývale daří. Třicet největších advokátních kanceláří, které se účastní žebříčku Právnická firma roku, totiž hlásí za loňský rok souhrnné tržby přes čtyři miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst zhruba o patnáct procent.

K podobnému růstu trhu přitom dojde – alespoň podle odhadů jednotlivých kanceláří, které mají LN k dispozici – s největší pravděpodobností i letos. Firmy tak podle údajů sesbíraných společností Epravo.cz, která dnes večer vyhlásí aktuální výsledky zmíněného žebříčku, rostou i personálně. Ve sledované skupině tak meziročně působí na právních pozicích o téměř 120 nových lidí více.
Oživení je znát zejména v kategorii fúzí a akvizic, kde letos pracovalo patnáct největších zúčastněných kanceláří na transakcích o objemu 3,1 bilionu korun. V meziročním srovnání jde téměř o trojnásobek. Znatelně oživuje například i oblast developmentu a nemovitostí. Naopak významné propady se odehrávají v segmentu veřejných zakázek a práva informačních technologií. „Nejen v advokacii, ale v obchodním styku obecně sleduji zotavení trhu po ekonomické stagnaci, která trh služeb provázela posledních několik let,“ říká například Pavel Smutný, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Transakce za miliardy
Většina tradičních vítězů žebříčku tak bude spokojena se svými hospodářskými výsledky i letos. Jak už bylo naznačeno, řada z nich dokonce předpokládá růst tržeb. O mnoho konkrétnější ale většinou být nechtějí. Advokáti jsou totiž vázáni přísnými pravidly mlčenlivosti a o svých obchodech, stejně jako o přesných tržbách, většinou nejsou ochotni příliš mluvit. Některé z firem přesto něco o specifikách svého aktuálního byznysu LN prozradily.
Pokud jde o tržby, nejotevřenější tradičně bývá advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners. „Finanční plán čistých tržeb pro advokátní kancelář máme zhruba na úrovni 570 milionů korun, za Cash Collectors (spolupracující inkasní agentura - pozn. red.) budou čisté tržby 110 až 120 milionů korun. Celkové čisté tržby skupiny by se tak měly pohybovat někde na úrovni 700 milionů korun,“ říká řídící partner kanceláře Jaroslav Havel. „Z hlediska růstu tržeb bude rok 2015 velmi podobný roku 2014, byť loni byl jejich růst o něco vyšší díky tomu, že jsme převzali pražskou pobočku mezinárodní advokátní kanceláře Norton Rose Fulbright. Pokud bychom tento efekt odečetli, bude výsledek srovnatelný – tedy nárůst mezi 15 až 16 procenty,“ dodal s tím, že zisk by měl růst asi o 20 procent. Procentuálně podobný růst tržeb očekávají i další advokáti. „Nepochybně dojde k růstu, předpokládám mezi 10 až 20 procenty,“ odhaduje Lukáš Trojan, partner kanceláře KŠD Legal. Není divu, firma totiž podle něj aktuálně zastupuje klienty ve sporech o celkové hodnotě přesahující 22 miliard korun. „V oblasti fúzí a akvizic jsme uskutečnili řádově 14 transakcí, z nichž některé nejsou doposud skončeny, v celkové hodnotě asi pět miliard korun. Významnou oblastí, po oživení rostoucí, je pro nás právo nemovitostí a developmentu, kde jsme v uplynulém roce realizovali 27 transakcí v objemu téměř pět miliard korun,“ říká Trojan.
Kancelář se věnuje také sportovnímu právu, zastupovala například cyklistu Romana Kreuzigera v kauze jeho biologického pasu před mezinárodní sportovní arbitráží ve švýcarském Lausanne.
Vladimíra Glatzová letos očekává desetiprocentní růst své kanceláře Glatzová & Co. Její firma pracovala například pro Hypoteční banku, ČSOB či Kovošrot. Za nejzásadnější transakci považuje zastupování japonského strojírenského koncernu THK při akvizici TRW-DAS. „Šlo o komplexní transakci zahrnující několik jurisdikcí,“ popisuje advokátka.
Velmi optimistické jsou také další kanceláře. „Již na počátku třetího čtvrtletí jsme dosáhli celkového obratu za loňský rok. Očekáváme tedy pozitivní hospodářský výsledek a růst,“ předpokládá například Michal Žižlavský, partner kanceláře Žižlavský. „V oblasti leteckého průmyslu zastupujeme Českou exportní banku v insolvenčním řízení společnosti Job Air. Dosáhli jsme zajištění celé pohledávky banky jako největšího věřitele a usilujeme o udržení závodu dlužníka a zachování 200 pracovníchmíst,“ popisuje jeden z projektů. Jeho kancelář letos rovněž pracovala například na reorganizaci logistické společnosti TecPlast či dokončila reorganizaci mlékárny Miltra.
Jasno už má také Ladislav Štorek, řídící partner advokátní kanceláře Dentons:„Meziročně jsme pro letošní rok rozpočtovali nárůst tržeb i zisku o asi 15 procent a v tuto chvíli je zřejmé, že rozpočet splníme.“ Pražský tým kanceláře radil podle jeho slov například skupině Crestyl při akvizici Paláce Savarin či fondu Evropa Capital při akvizici office parku Hadovka. „Ale blýskly se i týmy v dalších oborech, například při asistenci kupujícímu při akvizici banky LBBW a její transformaci na Expobank, asistenci největšímu výrobci vonných svíček Yankee Candle či společnosti Amazon při vybudování regionální základny v ČR,“ dodává Štorek.

Růst s tajemstvím
Další významné kanceláře pak zůstávají tajemnější, růst tržeb ale očekávají například i Císař, Češka, Smutný či MT Legal.
Lepší výsledky čeká také kancelář Rowan Legal, k jejímž klientům přibyly například Česká exportní banka, EGAP či O2. „Pracujeme pro Severočeskou vodárenskou společnost a je to velmi hezká práce. V tom, že se řeší fungování vodohospodářské infrastruktury, a to velmi odpovědně a včas. To je velký rozdíl oproti řadě projektů ve veřejné sféře, kde se vše řeší buď za pět minut dvanáct nebo spíše hodně po dvanácté,“ popisuje Martin Janoušek, partner Rowan Legal. Chválí si i práci související s dálnicí D4 a silnicí R7 na Slovensku.
Stabilní čísla drží také PRK Partners. „Poskytovali jsme například poradenství Hewlett-Packard v otázkách českého práva v procesu celosvětové interní restrukturalizace společnosti, jejíž součástí jsou i určité obchodní oblasti a společnosti v ČR. Jedná se celosvětově o jedno z historicky největších rozdělení společnosti,“ uvádí řídící partner kanceláře Robert Němec.
Podobné výsledky jako loni pak očekává například kancelář Weil, Gotshal & Manges. Ta letos ke svým klientům přiřadila například společnosti Energizer, PKP Cargo či Pivovary Topvar.
Stabilní výsledky plánuje i kancelář Kříž a partneři, která asistovala třeba u převodu majetku z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty. Výstižně pak výsledky popisuje Petr Novotný, řídící partner firmy Rödl & Partner: „Jsem spokojen.“

***

Největší zúčastněné advokátní kanceláře letos pracovaly v segmentu fúzí a akvizic na transakcích o objemu 3,1 bilionu korun

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi