Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Hledání strážce ústavy začíná

11.4.2016, Lidové noviny, str. 14, KRISTIÁN LÉKO

PRÁVNÍ BAROMETR
Nejvhodnějším nástupcem Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu by byl Josef Baxa, říká největší část právníků v anketě LN. Vyzdvihuje jej především pro úspěšné vybudování a řízení Nejvyššího správního soudu (NSS). Ale adeptů je daleko více, vysoké justiční kruhy se jimi přímo hemží.

Pokud Pavel Rychetský dostojí svým slovům, tak v pozici předsedy Ústavního soudu skončí v příštím roce. A je tedy namístě ptát se právnické veřejnosti, koho by si přála vidět na jeho místě.
    „Nejlepší by bylo, kdyby Pavel Rychetský nerezignoval a zůstal předsedou soudu i nadále,“ myslí si jeden z respondentů ankety, jež redakce tradičně ponechává v anonymitě. A jiní právníci zase pochybují o tom, že Rychetský svá slova o rezignaci dodrží: „Sice opakovaně říkal, že je na odchodu, ale v křesle předsedy se mu zatím moc dobře sedí.“

Rychetský avizoval, že křeslo šéfa soudu opustí za předpokladu, že se nově jmenované plénum soudců „usadí“ a zvykne si na novou práci. Což dle jednoho z právníků vůbec není jisté: „K předčasnému odchodu Pavla Rychetského z čela Ústavního soudu dojde jen v případě, že sám vážně bude chtít odejít před vypršením mandátu a pouze tehdy, bude-li připraven pro prezidenta Miloše Zemana přijatelný a prosaditelný kandidát.“  

A s hledáním tohoto kandidáta by mohla být potíž. Pavel Rychetský opakovaně jako svého ideálního nástupce jmenoval Josefa Baxu, předsedu NSS. Podobně to vidí i celá třetina respondentů ankety LN, ve které Baxa získal jednoznačně největší podporu.
    „Má vše, co má správný předseda Ústavního soudu mít. Letitou soudní praxi a zároveň jako bývalý náměstek ministra spravedlnosti i zkušenost z exekutivy a ze styku s politikou. Roky vykonává vysoké manažerské funkce v justici a vybudoval kvalitní a respektovaný Nejvyšší správní soud. Navíc je uvážlivým a zkušeným soudcem, setrvale prosazujícím ústavněprávní náhledy na výklad nyní správního a dříve, když působil jako trestní soudce, trestního práva. Ani po létech praxe nezcyničtěl a i krátce před šedesátkou zastává pevné postoje a otevřeně je hájí, i když jsou nepopulární,“ domnívá se jeden z právníků.
    „Odpovídá této funkci s ohledem na svoji dosavadní kariéru, odbornost a lidské vlastnosti. Je člověkem, který nepodlézá politikům, dokáže formulovat jednoznačné názory a současně je vždy připraven k diskusi o nich. Justici navíc vnímá jako službu veřejnosti a nikoliv jako odznak moci,“ vypočítává další Baxovy přednosti jiný respondent.
  Podle jiného účastníka je ale Baxa soudce-politik: „Byl by přijatelným předsedou, mám ale dojem, že je pro něj mocenská stránka jeho pozice až příliš důležitá.“ Další právník pak upozorňuje, že i přes podporu Rychetského má konečné slovo prezident Zeman: „A u něj si to prý Baxa rozlil podporou služebního zákona, který chtěl prezident zrušit.“

Plejáda dalších kandidátů

Apokud by předsedou nebyl jmenován zjevný favorit, mohl by se nástupcem Pavla Rychetského stát snad kdokoli. Nejčastěji byli zmiňováni soudci tří vrcholných soudů. Druhý nejvyšší počet hlasů získal Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu. Podle jednoho z respondentů má všechny předpoklady: „Ví, jak se chovat, obléknout, promluvit, je to kariérní soudce, uvážlivý, nezatížen minulostí, těší se obecné vážnosti.“

 Body získala rovněž Kateřina Šimáčková, slovy jedné z právniček „přesvědčivá a zásadová žena s pevně vyargumentovanými a pokrokovými názory, která by mohla atmosféru v naší justici trochu provzdušnit“. Pozitivně je vnímána i proto, že v minulosti byla úspěšnou advokátkou.
    Také současný místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk by mohl povýšit: „Jedná se o velmi slušného člověka, kde se kombinuje výhoda manažerské zkušenosti s výtečným renomé profesora trestního práva.“ Zmiňován je i další ústavní soudce Vojtěch Šimíček, jenž má desetiletou soudcovskou zkušenost a pověst odborníka na ústavní právo. Vyzdvihován je také jeho kolega Jaromír Jirsa, dlouholetý justiční funkcionář: „Umí jasně a srozumitelně pojmenovávat problémy amá zdravý selský rozum.“ V anketě se často objevila i jména dalších ústavních soudců Josefa Fialy, Jana Musila a Davida Uhlíře.

***

Minulé díly pravidelné ankety najdete na Lidovky.cz/barometr

Kdo vystřídá Pavla Rychetského?

1. místo
Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu

2. místo
Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu

3. až 5. místo
Kateřina Šimáčková, soudkyně Ústavního soudu
Jaroslav Fenyk, místopředseda Ústavního soudu
Vojtěch Šimíček, soudce Ústavního soudu

Celkem v anketě odpovídalo 55 právníků.

Pavel Rychetský o své rezignaci

* „Já jsem panu prezidentovi řekl, že nejdéle další čtyři roky, to znamená do konce roku 2017.“ (Česká televize, 28. 4. 2013) * „Když mě prezident žádal, abych přijal ještě jeden mandát, podmínil jsem to tím, že nebudu jako soudce Ústavního soudu působit celých dalších deset let. Jakmile se nový soud rozjede a ustálí se jeho judikatura, tak podám rezignaci. Prohlásil jsem, že rezignuji nejpozději k 31. 12. 2017. Předpokládám, že tato prognóza se naplní.“ (LN, 14. 12. 2015) * „Je velmi pravděpodobné, že nejzazším termínem, kdy se rozhodnu podat rezignaci, je konec roku 2017. A vůbec nevylučuji, že se tak stane dříve. Považuji ale za nekorektní teď říkat konkrétní datum, kdy se rozhodnu k rezignaci.“ (Český rozhlas Radiožurnál, 3. 2. 2016)
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi