Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokátní komora má krvácet za své členy

9.5.2016, Lidové noviny, str. 14

Příští rok čeká Českou advokátní komoru (ČAK) obměna vedení. A již nyní se živě diskutuje o nástupci Martina Vychopně, který komoru vede od roku 2009. V pravidelné anketě LN jsou „favority“ Vladimír Jirousek a Robert Němec, zástupci dvou úplně jiných generací.

PRÁVNÍ BAROMETR

Martin Vychopeň už za rok končí v čele nejpočetnější právnické profese. A jelikož je třeba kandidatury podávat ve značném předstihu, již nyní advokáti řeší, kdo jej po osmi letech nahradí.

Mnoho právníků se přitom domnívá, že význam České advokátní komory v poslední době roste, a to z několika důvodů. „ČAK vykonává veřejnou správu na úseku advokacie a tím garantuje kvalitu právních služeb poskytovaných advokáty. Vzhledem k tomu, že je náš právní řád čím dál tím více nepřehledný a chaotický, je význam profesionální právní pomoci pro občany v jejich životních situacích nezastupitelný,“ domnívá se jeden z respondentů, které tradičně ponecháváme v anonymitě.

Chce to lepší lobbing

Druhým aspektem je nárůst legislativy, která má negativní dopady na advokacii. „ČAK nedostatečně hájí zájmy svých členů v souvislosti s nejrůznějšími legislativními návrhy dotýkajícími se jejich činnosti,“ kritizuje jeden z advokátů. Podle jiných právníků by si nové vedení komory mohlo vzít příklad ze způsobu, jakým pro svůj stav pracoval Martin Foukal, bývalý dlouholetý prezident Notářské komory ČR.

„Budoucí předseda by především měl být schopen hájit advokacii před účelovými útoky zvenčí, zejména proti omezování práv obhajoby,“ říká další respondent. Kvůli tomu také před dvěma lety vznikla Unie obhájců ČR v čele s Tomášem Sokolem, která sdružuje trestní advokáty a prosazuje jejich názory.

Podobně roli profesních organizací vidí i někteří právníci mimo advokacii. „Když vidím útoky výkonné moci na advokáty a nyní i na exekutory, tak se obávám, že do budoucna právnické komory budou muset přistoupit k drsnější mediální prezentaci a mnohem tvrdšímu vymezení vůči politikům,“ zní názor z justice.

Jsou ale slyšet i hlasy, podle kterých by ČAK neměla fungovat jako pouhá advokátní lobby: „Bojím se advokátní komory, která se vydá v trapných stopách komory lékařské. Nechci žádné bojovníky za práva advokátů.“ Daleko důležitější by totiž měl být dohled nad správným a etickým provozováním advokacie: „Komora by neměla hájit jen parciální zájmy advokátů, ale měla by působit jako odpovědný spolutvůrce právního státu.“

Dva adepti, dvě generace

„V současné době je jediným viditelným kandidátem Vladimír Jirousek, který už v minulosti tuto funkci vykonával. Bohužel nevidím nikoho jiného, kdo by byl ochoten a schopen to dělat,“ říká jeden z právníků. Jirousek je advokátem od roku 1977 a patří k ostříleným funkcionářům ČAK, v jejím vedení byl mezi lety 1996 a 2009, z toho posledních šest let ve funkci předsedy. Řada respondentů jej zmiňovala jako velkou osobnost, která se v čele komory osvědčila: „Je to vynikající organizátor, má potřebné zkušenosti s praktickým výkonem advokacie a navíc umí jednat s politiky. Snese proto srovnání s Karlem Čermákem (předseda ČAK v letech 1990–1994 a 1996–2000 – pozn. red.), který se o advokacii mimořádně zasloužil.“ Na druhé straně je Jirouskovi vyčítáno, že se nedomluví cizími jazyky. Jiní respondenti si zase myslí, že není vhodné, aby se do funkce vraceli bývalí předsedové.

Ale ještě častěji než Vladimír Jirousek byl v anketě zmiňován o generaci mladší Robert Němec. Je ve vedení PRK Partners, jedné z největších a nejúspěšnějších českých právních kanceláří, a aktuálně je také místopředsedou ČAK. „Je to dobrý vyjednavač, který zároveň umí přemýšlet o budoucnosti a o technologiích, které výrazně mění advokacii. Navíc je odvážný a nebojí se za práva advokacie brát a postavit se při jejich obraně i státní moci,“ chválí jej jeden z respondentů.

 Ti v anketě jako možné předsedy komory zmiňovali také stávající členy vedení Vladimíru Glatzovou, Lenku Vidovičovou, Tomáše Matějovského, Petra Poledníka a Štěpána Holuba.

Němec, Glatzová i Matějovský patří k menšině zástupců velkých advokátních kanceláří ve vedení komory. „Existuje střet mezi starou a novou advokacií, tedy mezi malými kancelářemi a samostatnými advokáty a velkými právními firmami. Ty postupně tlačí na změny, berou advokacii více jako byznys. Střet nakonec vyhrají velké kanceláře, ale ještě chvíli to potrvá,“ říká jeden advokát.

Minulé díly pravidelné ankety najdete na lidovky.cz/barometr

Martin Vychopeň příští rok po osmi letech skončí ve funkci předsedy České advokátní komory. Kdo by měl být jeho nástupcem?

V anketě LN odpovídalo 52 právníků, nejčastěji byli zmíněni:

  • Robert Němec advokát z Prahy z významné kanceláře PRK Partners, aktuálně je místopředsedou představenstva ČAK
  • Vladimír Jirousek advokát z Ostravy, byl předsedou ČAK v letech 2004 až 2009, nyní uvažuje o návratu

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi