Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Schůzka šéfa soudu Bureše vzbudila nevoli

10.1.2017, Lidové noviny, str. 1, Martin Shabu

Soudce by se měl vyvarovat schůzek, které mohou ohrozit nezávislost soudního rozhodování. A zejména v případě, jde-li o předsedu soudu. Jsou o tom přesvědčeni tři z pěti bývalých šéfů české justice za poslední dekádu. Redakce je oslovila kvůli setkání předsedy Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše s vlivným advokátem Radkem Pokorným v pražské luxusní restauraci. LN o schůzce informovaly včera.

„Považuji za špatné, že se předseda soudu na kuloárových setkáních schází s advokáty, protože pak nemůžete odstranit pocit, že se tam mohou domlouvat věci, které se týkají konkrétních kauz u soudu,“ řekl LN Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09, který byl ministrem spravedlnosti ve třech vládách ODS. A se svým názorem není sám.

Burešova schůzka vzbudila nevoli

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na zaslané otázky k inkriminované schůzce předsedy pražského vrchního soudu Jaroslava Bureše s advokátem Radkem Pokorným, který patří mezi přátele premiéra Bohuslava Sobotky, do uzávěrky neodpověděl. Předloni ale předsedu Bureše ministr kritizoval.

Vadila mu jeho účast na předloňském večírku advokátní kanceláře Pavla Němce. Chvíli dokonce Burešovi hrozil kárnou žalobou. Z trestu nakonec sešlo a vše skončilo domluvou.

Podle advokáta Pokorného nebyla řeč o konkrétních kauzách. Šlo prý o setkání dvou známých.

Nalomená důvěra

Za nevhodnou považuje schůzku exministryně Marie Benešová, která proslula výrokem o justiční mafii na adresu klíčových postav na soudech a v soustavě státního zastupitelství. „Pan doktor Bureš je zřejmě nepoučitelný. Určitě se nesetkali, protože by si chtěli popřát hezký den. Advokát zpravidla něco chce. Takto by se neměli setkávat, protože bude pochybnost o jeho nestrannosti. Jestliže tam přijde kauza, na které doktoru Pokorném záleží, bude zpochybněna nestrannost toho rozhodnutí,“ vysvětluje Benešová, která byla v letech 1999 až 2005 nejvyšší státní zástupkyní.

Podivila se rovněž, že se obdobná situace v případě předsedy Bureše řeší už podruhé. „Buď si je tak jistý, že se mu nic nemůže stát, anebo ztratil rozpoznávací schopnosti. Co si o tom pak má myslet lid, když se tam řítí takové kauzy jako Rath,“ podivila se. Právě Vrchní soud v Praze na konci loňského roku „shodil“ kauzu středočeského exhejtmana na vadných odposleších.

Jasno o kontaktech dvou právnických branží má Pelikánova předchůdkyně profesorka Helena Válková. „Považuji to za nevhodné. Jde o důvěru občanů v justici. Kolega Pokorný je spojován s určitým druhem právního lobbismu. Myslím si, že soudce, obzvláště představitel jeho vyššího stupně, u kterého končí ty nejzávažnější kauzy, by měl důsledně dbát na to, aby na něj nepadl stín podezření, že by se nechal někým ovlivnit,“ uvedla Válková. Podle svých slov předsedu Bureše respektuje coby odborníka na občanské právo.
V roli předsedy soudu by ale měl vystupovat opatrněji.

Už loni Burešovu návštěvu na večírku u Pavla Němce kritizovala.

Měl by to vysvětlit

Nejen kvůli tomu Válková volá po zřízení nejvyšší rady soudnictví, která by se zabývala etickým jednáním soudců. „Měla by pohlídat právě nestrannost a nezávislost justice jak k exekutivě, tak ke svým představitelům,“ dodala s tím, že by si pozvala předsedu Bureše k rozhovoru, aby jí vše vysvětlil. Podle exministra Jiřího Pospíšila případ nedosahuje intenzity kárného provinění. Za prověření to ovšem stojí. „Určitě by to měl ale ministr předsedovi soudu vytknout. Problémem Česka je, že jsme malá země, kde se v právnické obci všichni znají. Potom mohou mít občané logicky pocit, že nezávislé a nestranné soudy u nás nejsou,“ varoval Pospíšil.

Bývalí ministři spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a Daniela Kovářová (nestr.) se nevyjádřili.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi