Dopis předsedy a místopředsedy ČAK prezidentu Ruské advokátní komory
V Praze dne 12. října 2005
Vážený pane prezidente,
vyslovuji výrazné znepokojení nad jednáním ruských orgánů vůči obhájcům Michaila Chodorkovského. V tomto jednání spatřuji nepřijatelný zásah do práva na obhajobu a snahu sankcionovat advokáty za výkon obhajoby.
Odnětí víza a vykázání obhájce Roberta Amsterdama z Ruska je bezprecedentním zásahem do jednoho ze základních občanských práv, tj. práva na právní pomoc. Snaha Úřadu generálního prokurátora v Moskvě dosáhnout prostřednictvím stížnosti odnětí licence obhájcům Eleně Levině, Antonu Drelovi a Denisi Djatlevovi, pokud tito jednali v souladu s pokyny klienta a v intencích možností daných právními předpisy, je snahou o přímý zásah do nezávislosti výkonu advokacie. Věřím, že při rozhodování o této stížnosti projeví Advokátní komora, resp. její příslušný orgán, potřebnou statečnost a přihlásí se k tradičním principům výkonu advokátní činnosti.
Považuji za nutné vyjádřit zásadní nesouhlas se zásahy do obecně platných, smluvně deklarovaných a uznávaných principů obhajoby a práv na obhajobu, a to bez ohledu na věcnou podstatu případu „Chodorkovskij“, která nám je známa toliko z médií.
Budu Vám vděčný za informace o vyřešení stížnosti Úřadu generálního prokurátora vůči výše jmenovaným ruským advokátům a
jsem s úctou
JUDr. Vladimír Jirousek, předseda
JUDr. Michal Račok, místopředseda
Česká advokátní komora
Vážený pan
Eugenie V. Semenjako
prezident Ruské advokátní komory
Sivcev Vražek 43
119 002 Moskva
Rusko